Niusy

Photopea – bezpłatny klon Photoshopa

Internet od paru miesięcy obiega wiadomość o bezpłatnym webowym narzędziu o nazwie Photopea autorstwa Ivana Kutskira, czeskiego dewelopera, który poświęcił ponoć 7 tysięcy godzin swojego życia na napisanie go. Może okazać się ono przełomem w emulacji (choć nie wiem czy to najtrafniejsze określenie) i obsłudze standardów Photoshopa, zwłaszcza, że możemy korzystać z niego nie płacąc ani grosza, ale za to oglądając wyświetlane z nim reklamy lub po uiszczeniu symbolicznej opłaty abonamentowej cieszyć się interfejsem bez reklam.

Photopea oczywiście nie zastąpi profesjonalnym użytkownikom Photoshopa, ale na ten moment dzięki rozbudowanym funkcjonalnościom (obsługuje warstwy, style warstw, obiekty inteligentne, maskowanie obiektów, filtry, kształty wektorowe, narzędzia tekstowe, narzędzia do klonowania, naprawiania, wypełniania zaznaczonych fragmentów obrazu oraz konfigurowalne pędzle) zdecydowanie przysłuży się amatorom fotografii i użytkownikom średnio zaawansowanym. Praca z plikami graficznymi odbywa się w przestrzeni sRGB, a zapisywane pliki mają głębię 8-bitową.

Każdy z użytkowników może pomóc rozwijać to narzędzie zgłaszając swoje uwagi lub zauważone błędy poprzez odnośniki w menu. Mamy też dostęp do dokumentacji, z której możemy nauczyć się obsługi Photopea.

Trzymam kciuki i dopinguję jak nigdy wcześniej innemu podobnemu narzędziu, aby jego rozwój poszedł we właściwym kierunku i zdobył jak najszersze grono zwolenników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *