We wcześniejszym artykule opisałem od czego zależy szybkość Internetu w naszym domu oraz jak ją zoptymalizować. Dzisiaj, przy okazji nadchodzących Świąt i poszukiwania prezentów, którymi chcemy obdarować swoich bliskich, podrzucam kilka pomysłów na praktyczne prezenty dla miłośników cyfrowej rozrywki czy też twórców treści Internetowych, których wśród najmłodszych jest coraz więcej.

Pomysły podzielę w zależności od szybkości Internetu, jaką dysponujemy – od 100 do 300 Mb/s (i powyżej).

100 Mb/s

Osobie lubiącej słuchać muzyki, czy też oglądającej dużo filmów i posiadającej łącze o przepustowości 100 Mb/s możemy sprezentować np. abonament pozwalający na dostęp do tzw. serwisów streamingowych (przesyłających treści audio i wideo) takich jak Spotify czy Neflix. To obecnie dwa najpopularniejsze w swojej kategorii: Spotify (na ten moment w cenie od 9,99 zł miesięcznie dla studentów do 29,99 zł miesięcznie za dostęp „rodzinny”) oferuje dostęp do muzyki oraz wszelkiego rodzaju audycji (w tym audiobooków), natomiast Netflix (od 29 zł miesięcznie za plan „podstawowy”, po 60 zł miesięcznie za plan „premium”) zawiera pokaźną bibliotekę filmów i seriali.

Innym pomysłem może być internetowy odbiornik audio obsługujący właśnie serwisy streamingowe audio, których ceny zaczynają się już od niespełna 200 zł lub przystawka Android TV do starszych telewizorów bez systemów obsługujących internetowe media, która pozwoli na oglądanie i słuchanie treści dostępnych w Internecie – ceny takich urządzeń również startują z okolic 200 zł.

Internetowych twórców, zamieszczających choćby swoje nagrania w sieci czy posiadających swój kanał na popularnym serwisie YouTube, jak również graczy może ucieszyć dobrej jakości mikrofon pojemnościowy na stabilnym statywie. Np. taki mikrofon MKIT-900 Pro Gamer podłączany przez port USB możemy znaleźć w sklepach internetowych za cenę ok 169 zł.

Osoba, która dużo czyta, a jej regały uginają się pod ciężarem książek, może ucieszyć się z czytnika e-book’ów wyposażonego w WiFi. Tym bardziej, jeśli dużo czyta podróżując. Ekrany takich urządzeń – w przeciwieństwie do tabletów – nie męczą oczu i nie odbijają światła, ponieważ są wykonane w technologii papieru elektronicznego, który zapewnia podobny komfort czytania jak zwykła książka. Urządzenia te można kupić już za kilkaset złotych, ale są też modele sięgające ceny 2 500 zł.

200 Mb/s

Łącze o tej szybkości otwiera nam już dostęp do szerszego wachlarza internetowej rozrywki. Do wymienionej wcześniej puli pomysłów na prezent możemy tutaj z powodzeniem dodać dostęp do internetowej telewizji IP TV. Jest to odpowiednik cyfrowej telewizji naziemnej oraz telewizji satelitarnej, ale z dużo większymi możliwościami. Światłowód wyposażony w IP TV to obecnie najnowsza i najlepsza technologia dostępu do kanałów telewizyjnych. Dekoder IP TV możemy zazwyczaj podłączyć do sieci dowolnego dostawcy Internetu (co czyni usługę mobilną i pozwala na podłączanie jej w różnych lokalizacjach), ale najlepiej decydując się na taki zakup zweryfikować to u sprzedawcy. Zakup takiego dekodera – podobnie jak w przypadku telewizji satelitarnej – związany jest z wyborem odpowiedniego pakietu programów u dostawcy oferującego taką usługę.

300 Mb/s (i więcej)

Taka szybkość Internetu umożliwia już nam dostęp do najbardziej wymagającej jeśli chodzi o parametry łącza internetowego rozrywki cyfrowej, a jest nią tzw. Cloud Gaming (po polsku – gry w chmurze), czyli gry komputerowe i konsolowe uruchamiane na zdalnym komputerze firmy świadczącej takie usługi. Krótko mówiąc, jest to usługa przetwarzająca po stronie serwerów usługodawcy udostępniającego bibliotekę gier wszystkie najbardziej obciążające komputer gracza operacje, a następnie przesyłająca obraz gry (podobnie jak Netflix filmy) do komputera gracza. Dzięki temu najnowsze, najbardziej wymagające sprzętowo gry możemy – posiadając szybkie łącze internetowe – uruchomić nie dość, że na przeciętnym komputerze, to nawet na tablecie czy telefonie (nie opieramy się tutaj na opiniach z sieci – sprawdziliśmy to sami i jest naprawdę dobrze!), do którego podłączymy sobie bezprzewodowego czy też przewodowego pada do sterowania grą. Jest to bez wątpienia kierunek, w którym zmierza rynek gier, ponieważ już od dawna gry możemy kupić w postaci cyfrowej (bez fizycznego nośnika w postaci płyty DVD), instalując je przez Internet na swoim komputerze, a dzięki Cloud Gaming nawet nie musimy takiej gry instalować u siebie – wystarczy, że mamy wykupiony abonament (miesięczny lub roczny), a grę za pomocą zainstalowanej aplikacji czy też strony internetowej zapewniającej dostęp do biblioteki gier możemy uruchomić u siebie. Gra uruchamia się zdalnie, ale gramy w nią na swoim urządzeniu. Serwisy oferujące te usługi prześcigają się nie tylko w ilości i popularności dostępnych tytułów, ale również w parametrach zdalnych komputerów, na których gry są uruchamiane, dzięki czemu (oczywiście w zależności od posiadanego abonamentu) nie posiadając w swoim komputerze bardzo drogich obecnie najnowszej generacji kart graficznych możemy cieszyć się doznaniami z gry uruchamianej właśnie z użyciem takiej karty.

Aktualnie najpopularniejsze serwisy udostępniające usługę Cloud Gaming i bibliotekę gier dostępnych w abonamencie, to: Xbox Game Pass (Microsoft), GeForce Now (NVIDIA) oraz Google Stadia (Google). Usługę zazwyczaj można przetestować po symbolicznej cenie kilku złotych w okresie promocyjnym, natomiast standardowy abonament poza promocją zazwyczaj kosztuje ok. 40-50 zł miesięcznie.

Należy pamiętać, że brak Internetu wyklucza możliwość zagrania w gry drogą Cloud Gaming.